Autonomiczne roboty z wizją 3D w logistyce produkcji
Inteligentne, mobilne roboty mogą być wykorzystywane jako pomocni asystenci w logistyce wewnętrznej. Są one wyposażone w kamery 3D do obserwacji otoczenia i mogą samodzielnie podejmować decyzje.
Autonomiczne roboty z wizją 3D w logistyce produkcji (Zdjęcie: Magazino/Oliver Jung)
O co chodzi w rozwiązaniu wizyjnym 3D dla robotyki?
Autonomiczny robot łańcucha dostaw SOTO firmy Magazino jest idealny do procesów przemysłowych i produkcyjnych. Jego inteligencja daje mu elastyczność reagowania na zmieniające się wymagania, pozwalając mu całkowicie zastąpić wózki kompletacyjne i pociągi holownicze lub współdziałać z nimi. Obsługuje coraz bardziej różnorodne produkty dzięki sprytnemu systemowi chwytania, który umożliwia przenoszenie małych ładunków z różnych pozycji i wysokości. Dzięki kamerom 3D SOTO może postrzegać swoje otoczenie i autonomicznie kompletować towary.
Jakie wyzwania stoją przed aplikacją wizyjną 3D dla robotów?
Głównymi wyzwaniami aplikacji są wymagania dotyczące odległości i charakteru obiektów docelowych. Ze względu na stosunkowo niewielkie odległości od 0,1 m do 1,5 m między kamerą a obiektem docelowym, kamera 3D musi mieć duże pole widzenia. Pozwala to na niezawodne wykrywanie nawet większych obiektów, takich jak pudełka, w bezpośrednim sąsiedztwie. Ponadto ważny jest kompaktowy rozmiar kamery.
Powierzchnie obiektów mogą się znacznie różnić: od słabo teksturowanych, przez silnie odbijające, po pochłaniające światło.
Wyzwaniem jest również wykrywanie wąskich krawędzi i zarządzanie nakładającymi się polami widzenia kamer robota. W tym przypadku niezbędna jest dokładna synchronizacja między kilkoma kamerami.
Rozwiązanie wizyjne 3D dla robotyki
Kamera ToF 3D blaze-101 firmy Basler zapewnia solidne i szczegółowe informacje o głębokości dla autonomicznego robota łańcucha dostaw. Pozwala to na precyzyjne określenie pozycji, orientacji i wymiarów skrzynek. W tym celu dane głębi z kamer są segmentowane i łączone. To i całe dodatkowe przetwarzanie obrazu odbywa się na wydajnych, centralnych komputerach.
Dzięki interfejsowi GigE i solidnym złączom M12 można stosować kable z możliwością przeciągania łańcucha i wysoką szybkością transmisji. Wszechstronne interfejsy oprogramowania ułatwiają integrację z systemami automatyki wyższego poziomu.
Kamera ToF 3D blaze-101 firmy Basler ma wiele imponujących cech, w tym kompaktową, solidną konstrukcję do zastosowań przemysłowych. Łatwe uruchamianie dzięki zintegrowanemu źródłu światła i obiektywowi. Precyzyjne i dokładne dane głębokości 3D. Nadaje się do zadań wizyjnych 3D w automatyce przemysłowej, logistyce i robotyce.
Zalety zastosowania kamery ToF firmy Basler w tym rozwiązaniu wizyjnym 3D
· Wysoki zakres dynamiki, kluczowy dla postrzegania różnych właściwości powierzchni lub scen o trudnych warunkach oświetleniowych
· Kompaktowa, wytrzymała konstrukcja do zastosowań przemysłowych
· Połączenie GigE Ethernet ze złączami M12
· Kompatybilność kamery z ROS i ROS2
Produkty dla tego rozwiązania:
Basler ToF 3D kamera: obrazowanie 3D dla zastosowań przemysłowych
Kamera Time-of-Flight firmy Basler zapewnia precyzyjne obrazy 3D w czasie rzeczywistym dzięki technologii czujników DepthSense™ firmy Sony i zintegrowanemu przetwarzaniu obrazu głębi. Kamera działa zgodnie z zasadą Time-of-Flight przy długości fali 850 nm lub 940 nm
Basler RGB-D kamera: informacje o głębi 3D w prawdziwych kolorach
Połączenie przestrzennych danych głębi z kamery Basler ToF z danymi RGB z kamery skanującej obszar 2D pozwala uzyskać chmurę punktów 3D w kolorach widzianych przez ludzkie oko.
Zalety: lepsze zrozumienie sceny i bardziej precyzyjne rozpoznawanie podobnych obiektów.