CoaXPress 2.0 – najwydajniejszy standard w dziedzinie wizji maszynowej
Wstęp
Interfejs CoaXPress (CXP), od momentu wprowadzenia w 2008 roku, stał się jednym z najwydajniejszych standardów w dziedzinie wizji maszynowej. Standard ten jest szczególnie polecany dla aplikacji, gdzie wymagana jest transmisja dużej ilości danych – doskonale sprawdza się w aplikacjach z wieloma kamerami o wysokiej rozdzielczości i wysokiej ilości klatek na sekundę. Przez lata swego rozwoju interfejs CXP konsekwentnie ewoluował w kierunku oficjalnego, uznanego standardu w dziedzinie Machine Vision. Wraz z debiutem wersji CoaXPress 2.0 wprowadzono szereg usprawnień takich jak: zwiększenie przepustowości, ułatwienie integracji przez zmniejszenie liczby wymaganych przewodów i wiele innych. Dzięki wersji 2.0 integratorzy mogą z łatwością implementować najnowocześniejsze rozwiązania korzystając z kamer o wysokiej rozdzielczości i klatkażu nie martwiąc się o wysoki koszt systemu.
CXP-12 wydajność i prostota
CXP-12 jest rozwiązaniem na nowe wyzwania wizji maszynowej.
Standard CoaXPress 2.0 wprowadza znaczące usprawnienia:
- przepustowość do 12.5 Gbps (~1.5GB/s) na kanał zapewnia zapas danych dla wymagających aplikacji
- duży dystans – do 40m lub nawet do 100m przy zmniejszonej przepustowości
- przewody – wysoki standard przemysłowy, elastyczne i tanie przewody wraz z wydajnym złączem Micro-BNC (HD-BNC)
- plug-and-play – Technologia Power over CoaXPress (PoCXP) pozwala na przesyłanie danych jednym kablem. Kompatybilność ze standardem GeniCam zapewnia usprawnioną komunikację między komputerem, a kamerą.
- synchronizacja – wsparcie do aplikacji z wieloma kamerami pozwala na precyzyjną kontrolę nad procesem akwizycji danych.
i inne:
- bezpieczeństwo – CXP korzysta z CRC32 – cyklicznego kodu nadmiarowego. System ten zapewnia wykrywanie błędów pojawiających się podczas przesyłania i magazynowania danych.
- Minimalne opóźnienia – najnowocześniejsza technologia pozwala na zmniejszenie opóźnień
- Kompatybilność z GenTL (Transport Layer) – GenTL to niskopoziomowe API zapewniające komunikację z urządzeniem bez względu na strefę pośrednią (framegrabber). Pozwala to m.in. na enumerację urządzeń, dostęp do rejestrów i przesyłanie asynchronicznych informacji. GenTL posiada także własne SFNC (Standard Features Naming Convention) i framework dla członków zrzeszenia GenICam (źródło www.emva.org)
- Skalowalność – możliwość aktualizacji aplikacji poprzez zastosowanie wielu kanałów. Minimalna ilość wymaganych kabli i wsparcie dla wielu kamer dla jednego framegrabber’a zwiększają długowieczność aplikacji bez konieczności jego całkowitej wymiany
Systemy Machine Vision muszą się dostosowywać do coraz to większych wymagań rynku. Rozwiązania serii Basler CoaXPress 2.0 radzą sobie z najtrudniejszymi aplikacjami takimi jak: Inspekcja powierzchni, inspekcja 3D AOI płytek PCB, mikroskopia chirurgiczna, inspekcja butelek, analiza ruchu i wiele innych.
Seria Basler CoaXPress 2.0 wprowadza najnowocześniejsze rozwiązania zachowując przy tym łatwość integracji i doskonały stosunek cena/jakość.
Kamery Basler Boost
– CoaXPress 2.0 Vision Standard / CXP-12 pozwala na wykorzystanie pełnego potencjału sensora
– rozdzielczość 9-45 MP
– ilość klatek do 150 na sekundę przy pełnej rozdzielczości
– Migawka globalna (Sony/onsemi)
– Darmowe oprogramowanie Pylon pozwalające na łatwe testowanie
Karta akwizycji:
– 1, 2, 4 kanały – pozwala na uzyskanie wysokiej przepustowości z wykorzystaniem tylko jednej karty
– zaprojektowane do kamer Basler boost
– Pylon – jeden SDK do karty i kamery
– zredukowane koszty i skomplikowanie aplikacji
Kable CoaXPress 2.0
Solidne kable wykonane są ze znormalizowanym złączami Micro-BNC (HD-BNC) o przemysłowej jakości, z atrakcyjną ceną. CXP-12 zapewnia mniej przewodów zachowując wyższą przepustowość – zasilanie i sygnały trigger’ujące w jednym przewodzie.
Obiektywy kompatybilne z Basler boost CoaXPress 2.0
Obiektywy Basler zapewniają najwyższą jakość obrazowania. Dostępne serie Standard i Premium pozwalają na dobór odpowiedniego obiektywu w zależności czy ważniejszy jest stosunek cena/jakość czy optymalna jakość z najwyższą rozdzielczością. Szeroki wachlarz produktów dostępny do kamer serii Basler boost pozwala na pełne wykorzystanie sensora kamery. Dostępne obiektywy posiadają parametry z zakresu:
- o ogniskowej od 8 mm aż do 50 mm.
- Format obrazowy od 1 – 1.1 cala
- Adaptery i inne akcesoria dostępne pozwalające na elastyczny dobór komponentów.
- Software
CXP-12 zaprojektowane specjalnie do kamer Boost zapewniają łatwą integrację komponentów od jednego producenta. Ze środowiskiem Pylon Camera Software Suite instalacja system wizyjnego jest łatwiejsza i bardziej niezawodna.
Kiedy warto rozważyć użycie rozwiązań Basler CoaXPress 2.0:
- aplikacja wymaga zastosowania kamer o wysokiej rozdzielczości i wysokim frame-rate
- potrzebujesz łatwej integracji z małą ilością wydajnych kabli
- aktualnie zastosowany standard nie jest w stanie zapewnić odpowiednich parametrów połączenie interfejs – kamera powyżej 10 metrów.
- Rozwiązanie wymaga zastosowania wielu kamer z niskimi opóźnieniami i precyzyjną synchronizacją
- Obciążenie procesora musi być zredukowane – transfer bezpośrednio do GPU zmniejszający wymagania stawiane procesorowi i zmniejszający opóźnienia
- Camera Link jest niewystarczający
Podsumowanie
Wprowadzenie interfejsu CoaXPress 2.0 zmieniło przemysł Machine Vision. Producenci komponentów – w tym Basler wraz ze swoją serią CoaXPress 2.0 podążają za najnowszymi trendami – zwiększenie przepustowości, możliwość przesyłu na duże odległości i wiele innych zalet nowego standardu pozwala odbiorcy końcowemu na implementację wysoko wydajnego i pewnego systemu dla każdej aplikacji.