Produkty
Artykuły
Avicon

Innowacyjne urządzenie do pomiaru koloru w cyklu produkcyjnym

 W dobie zaawansowanych technologii i rosnących wymagań jakościowych, automatyczne systemy pomiaru kolorymetrycznego stają się wymaganym elementem procesu zapewnienia jakości dla wielu branż. Opracowywane przez nas rozwiązanie oparte o kamerę hiperspektralną i algorytmy uczenia maszynowego, zapewnia 100% kontrolę barwy w warunkach przemysłowych.

            Kolorymetryczny system wizyjny zainstalowany na linii drukarskiej

 

Automatyczny Pomiar Kolorymetryczny: precyzja i powtarzalność

Automatyczne systemy kolorymetryczne eliminują ludzkie błędy, zapewniając stałą i precyzyjną ocenę kolorów w warunkach produkcyjnych, bezpośrednio na linii. Dzięki zastosowaniu kamery hipespektralnej Specim FX10, możliwa jest precyzyjna rejestracja widma dla każdego punktu obserwowanego obiektu. Takie podejście zapewnia uzyskanie informacji o rozkładzie koloru a nie tylko jego wartości w jednym punkcie. Opracowane algorytmy oraz autorskie oświetlenie (złożone zgłoszenie patentowe) zapewniają wysoką dokładność i powtarzalność pomiaru w trakcie produkcji.

Jak wizyjne systemy kolorymetryczne rewolucjonizują kontrolę jakości?

Wykonywane ręcznie, najczęściej w laboratorium, pomiary kolorymetryczne są czasochłonne i pracochłonne. Analizie podlega jedynie mały wycinek produkcji a dodatkowo długi czas pomiędzy wyprodukowaniem a skontrolowaniem detalu uniemożliwia reakcję na zauważoną nieprawidłowość. Prowadzi to do konieczności utylizacji całych partii produkcyjnych. Automatyzacja tego procesu z wykorzystaniem systemu wizyjnego oraz przeniesienie go bezpośrednio na linię produkcyjną pozwala na szybsze podejmowanie decyzji i skrócenie czasu reakcji.

Dodatkowe korzyści: zdalne monitorowanie i analiza danych

Jak wszystkie kontrolne systemy wizyjne oferowane przez nas, urządzenie do kontroli barwy umożliwia zdalne monitorowanie oraz analizę danych. Dzięki temu można łatwo śledzić proces produkcji, zarówno bieżącej jak i historycznej, identyfikować problemy i szybko je rozwiązywać

Hiperspektralny pomiar koloru – wyznaczanie odchyłek kolorystycznych

System dostarcza prezencyjnych pomiarów koloru w przestrzeni CIE L*a*b*. Automatyczne wyznaczanie odchyłki ΔE względem wartości referencyjnej umożliwia wygodną i bieżącą kontrolę barwy. Opracowane algorytmy umożliwiają również wyznaczanie gęstości optycznej.

 

Przykładowe wyniki pomiaru - odchyłka barwy deltaE ΔE dla koloru magenta.

 

Nasze urządzenie do pomiaru kolorymetrycznego umożliwia nie tylko kontrolę barwy w zakresie znaczników drukarskich, ale każdego puntu wydruku. Pozwala to na weryfikację pracy zespołów drukujących na całej szerokości wstęgi.

Redukcja kosztów oraz budowanie unikalnej oferty

Choć początkowa inwestycja w automatyczny system pomiaru kolorymetrycznego może być wysoka, długoterminowe oszczędności są znaczące. Redukcja odpadów, zmniejszenie liczby błędów oraz optymalizacja procesów produkcyjnych przekładają się na niższe koszty operacyjne. Wprowadzenie przemysłowej kontroli wizyjnej koloru pozwala na oferowanie odbiorcom unikalnego procesu produkcyjnego, o stałej i kontrolowanej jakości a przez to budowanie przewagi rynkowej przedsiębiorstwa.

Wszechstronność zastosowań urządzenia kolorymetrycznego

Automatyczne systemy pomiaru kolorymetrycznego mogą być stosowane w wielu branżach do różnych materiałów i obiektów. Od druku wstęgowego, tekstyliów i plastiku po żywność i kosmetyki, systemy może być dostosowany do specyficznych potrzeb i wymagań klienta. Unikalną cechą naszego rozwiązania jest praca na obrazach a nie pomiarach punktowych. Przykładową aplikacją jest kontrola barwy preform PET. W procesie produkcyjnym kluczowe jest zapewnienie stabilności dawkowania barwnika nie tylko w obrębie partii produkcyjnej ale również pomiędzy partiami.

Tekst alternatywny: Wynik pomiaru  ΔE koloru preformy z jednego widoku.

 

Jedna projekcja umożliwia kontrolę preformy w zakresie 1/3 obwodu. Powyższa grafika przestawia mapę odchyłek ΔE.

Współpraca z robotami

Głowica kolorymetryczna, składająca się z oświetlacza oraz kamery huperspektralnej, może zostać zainstalowana na robocie przemysłowym lub cobocie, zapewniając inspekcję obiektów o złożonej geometrii. Kontrola koloru jest nieodzownym elementem łańcucha zapewnienia jakości a jej automatyzacja umożliwia zwiększenie udziału kontrolowanych sztuk oraz szybszą reakcję na wykryte nierpawidłowości.

Dofinansowanie realizacji projektu

Prace badawczo rozwojowe prowadzące do opracowania urządzenia były współfinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu operacyjnego Inteligentny Rozwój. Budżet projektu pt. Opracowanie kolorymetrycznego urządzenia pomiarowego działającego na danych obszarowych nr umowy: POIR.01.01.01-00-1045/19, wynosił 3 684 463,80 PLN, kwota dofinansowania 2 729 757,32 PLN.

Fundusze europejskie