Produkty
Artykuły
Avicon

Kamery Basler ace

Basler ace to najbardziej uniwersalna seria kamer dostępna na rynku. Spektrum ponad 130 modeli oferuje szeroko zróżnicowane parametry, mogące sprostać większości prostych jak i zaawansowanych aplikacji wizyjnych. W ciągu wielu lat obecności na rynku, kamery Basler ace sprawdziły się zarówno na przemysłowych liniach produkcyjnych, w laboratoriach, na arenach sportowych, przy analizie kodów kreskowych/QR, analizie barwy, rejestracji szybkich procesów itd. Seria kamer Basler ace oferuje najszerszy wybór matryc, obejmujący całe spektrum zalet, w tym opłacalność, wysokie prędkości, duże rozdzielczości i doskonałą jakość obrazu, a to wszystko zamknięte w bardzo małej obudowie.

Kamery Basler ace są wyposażone w sensory wiodących producentów komponentów półprzewodnikowych. Wśród nich można znajdują się sensory: Sony, ON Semiconductor, e2v oraz CMOSIS.

Wraz z wprowadzeniem na rynek kolejnych kamer wyposażonych w nowe matryce CMOS od Sony oraz ON Smiconductor seria ace została podzielna na 3 podserie: ace classic, czyli dotychczasowe modele kamer dostępne już na rynku, ace U, kamery wyposażone głównie w sensory Sony Starvis i PYTHON ON Semiconductor oraz ace L, czyli modele z nowymi matrycami o rozmiarze powyżej 1”. Zupełną nowością było natomiast zaprezentowanie kamer Basler ace MED, czyli urządzeń dedykowanych zastosowaniom medycznym i laboratoryjnym.

Kamery Basler ace classic

Kamery ace classic stanowią punkt wyjścia dla całej serii ace. W skład podserii ace classic wchodzą głównie kamery wyposażone w sensory CMOS firmy CMOSIS, e2V i ON Semiconductor (linia MT) oraz kamery wyposażone w sensory CCD firmy Sony. Urządzenia dostępne są z jednym z trzech interfejsów: USB 3.0, GigE oraz  Camera Link (6 modeli z matrycami CMV2000 oraz CMV4000) i oferują rozdzielczości od VGA do 14MP. Dostępne są zarówno modele monochromatyczne jak i kolorowe. Wszystkie kamery oferują kompaktową obudowę o wymiarach przekroju 29 mm x 29 mm. Kamery mogą być zasilane w zależności od wersji przez port USB3.0 lub, w przypadku wariantów GigE i CL, opcjonalnie przez Power over Ethernet (PoE) lub Power over Camera Link (PoCL).

kamera basler ace classic

Kamery Basler ace U

Basler ace U to kamery wyposażone wyłącznie w sensory CMOS Sony Starvis i Pregius oraz PYTHON od ON Semiconductor. Kamery oferują różne rozdzielczości z szerokiego zakresu od VGA do 20 MP, w zależności od modelu. Najszybsze kamery mogą dostarczać obraz z prędkością nawet 751 kl./s (przy rozdzielczości VGA). Nowością, która została wprowadzona wraz z pojawieniem się kamer Basler ace U jest zaawansowany zestaw funkcji korekcji oraz modyfikacji obrazu o autorskim oznaczeniu PGI. Wszystkie nowe funkcjonalności realizowane są z wykorzystaniem układu FPGA dostępnego na pokładzie kamery, co pozwala na uwlonienie dodatkowej mocy obliczeniowej komputera hosta. Wszystkie kamery z podserii ace U dostępne są z interfejsami USB3.0 oraz GigE. Dzięki zastosowaniu najnowszych sensorów modele z serii ace U charakteryzują się bardzo dobrym stosunkiem cena/jakość. Uniwersalność kamer ace U sprawia, że znajdą zastosowanie zarówno w przemysłowych systemach wizyjnych jak i w mikroskopii czy logistyce.

basler ace u

Kamery Basler ace L

W skład serii Basler ace L wchodzą kamery z matrycami Sony Pregius o rozmiarze ponad 1” i rozdzielczości 9-12MP. Wszystkie kamery oferują migawkę global shutter oraz rozmiar piksela na poziomie 3.45um, dzięki czemu stanowią odpowiedź na najbardziej wymagające zastosowania wizyjne.  Aby pomieścić matryce o tak dużym rozmiarze, obudowa kamer ace L  jest nieco większa niż innych modeli ace i ma wymiary 40 mm × 30 mm. Kamery ace L podobnie jak ace U oferują zestaw funkcji PGI, realizowanych na pokładzie układu FPGA kamery. Wszystkie modele dostępne są z interfejsami USB 3.0 lub GigE. Świetna jakość obrazu oraz wysoka rozdzielczość sprawiają, że kamery te są dobrym wyborem do zastosowań wizji maszynowej w przemyśle elektronicznym, np. do kontroli ekranów LCD lub płytek PCB.

basler ace L

Kamery Basler ace MED

Kamery Basler MED ace to produkty, podobnie jak kamery ace U, wyposażone w najnowsze matryce CMOS Sony Pregius oraz PYTHON od ON Semiconductor. Oferują prędkość do 164 kl./s oraz rozdzielczość nawet 20 Mpx. Wszystkie kamery są kompatybilne z zestawem narzędzi Basler MED Feature Sets, czyli unikalnym połączeniem funkcji hardware’u, firmware’u oraz oprogramowania użytkowego. Oprogramowanie udostępnia unikalne funkcje analizy obrazu pod kątem zastosowań laboratoryjnych, niedostępne w przypadku innych kamer z serii ace.

Dodatkowo tym co odróżnia kamery medyczne od pozostałych urządzeń z linii ace jest zgodność z normą DIN EN ISO 13485:2016. Stanowi ona gwarancję, że kamery są projektowane, produkowane, dokumentowane, dystrybuowane i serwisowane w zgodności z restrykcyjnymi wymaganiami, jakie muszą spełniać wyroby medyczne. Zgodna z normą dokumentacja kamer jest dodatkowym atutem, który przyczynia się do redukcji nakładu pracy przy tworzeniu i certyfikacji końcowych systemów wyposażonych w najnowsze kamery MED ace.

basler-ace-med

Zestaw funkcji PGI

Wszystkie kamery z linii Basler ace U oraz ace L są wyposażone w zawansowany zestaw funkcji korekcji oraz modyfikacji obrazu PGI.  Jest to unikalna kombinacja technologii usuwania szumów z obrazu, korekcji kolorów 5×5 pikseli, wygładzania krawędzi oraz poprawiania ostrości obrazu. PGI umożliwia uzyskanie znacznie lepszych zdjęć bezpośrednio z kamery. Wszystkie opcje można w prosty sposób kontrolować z poziomu aplikacji Basler pylon Camera Software Suite.

Technologia PGI została tak zaprojektowana, aby zużywała jak najmniej mocy obliczeniowej oraz pozwalała przenieść część obliczeń z procesora hosta PC na pokład układu FPGA kamery. Nawet przy włączonych wszystkich funkcjach PGI kamera może pracować przy pełnej prędkości, bez konieczności korzystania z dodatkowej pamięci wewnętrznej lub dodatkowych jednostek obliczeniowych. Prowadzenie obliczeń na pokładzie kamery sprawia, że wszystko przetwarzane jest w czasie rzeczywistym, ze znacznie skróconymi opóźnieniami.

W wersji dla kamer monochromatycznych PGI oferuje wyłącznie wyostrzanie i odszumianie obrazu. 

Jakość i niezawodność potwierdzona standardami

Podczas produkcji wszystkie kamery Basler poddawane są wyczerpującym testom optycznym i mechanicznym. Specjalnie opracowana unikalna kombinacja narzędzi optycznych, sprzętowych i programistycznych, pozwalają na dokładną kalibrację kamery i pomiar jej parametrów w odniesieniu do zestawu standardowych kryteriów wydajności.

Gwarancją wysokiej jakości jest zgodność kamer Basler ace ze wszystkimi głównymi standardami jakości, w tym ISO 9001, CE oraz RoHS. Dodatkowo kamery z serii ace są sprawdzane pod kątem zgodności ze standardem EMVA 1288, który definiuje ujednoliconą metodę pomiaru, obliczania oraz porównywania parametrów kamer i przetworników obrazu. Kamery firmy Basler przeszły wszystkie, szczegółowe testy, co zaowocowało powstaniem dokładnej specyfikacji. dającej pełny pogląd na wszystkie najważniejsze parametry kamer, według metodologii EMVA (efektywność kwantowa, szumy sensora, stopień nasycenia, kontrast dynamiczny, stosunek sygnału do szumu) dla monochromatycznych kamer obrazowych firmy Basler serii ace.

Wszystkie kamery Basler, w tym także seria ace, są objęte 3-letnią gwarancją. Nieustanne inwestycje w badania oraz rozwój technologii i możliwości produkcyjnych, pozwoliły na wyrobienie wysokiego zaufania do oferowanych produktów. Co więcej, jeśli kamera ulegnie awarii, wymienia jest na zupełnie nową sztukę, ponownie objętą 3-letnią gwarancją.

Basler Pylon Camera Software Suite

Wraz z kamerami Basler ace udostępniane jest za darmo pakiet Basler pylon Camera Software Suite, czyli kompletne oprogramowanie do obsługi kamer. W skład Basler pylon wchodzi:

  • SDK – zestaw bibliotek zapewniający dostęp do wszystkich parametrów kamery. W skład pakietu SDK wchodzi wiele przykładów kodu dla wszelkiego rodzaju funkcji oraz obszerna dokumentacja. Biblioteki pylon SDK są dostępne dla kilku języków programowania, takich jak C++, .Net/C#, C i Java.
  • Viewer – główne narzędzie do konfiguracji kamer i oceny jakości obrazu. Zapewnia bogaty zestaw funkcji do konfiguracji kamer Basler ace, takich jak korekcja winietowania, wskaźnik ostrości, menedżer przepustowości i wiele innych. Dodatkowo pylon Viewer zawiera narzędzia do konfiguracji  łączności GigE oraz USB.
  • Drivers – zestaw zoptymalizowanych sterowników dla wszystkich interfejsów, gwarantujące niezawodne działanie kamer Basler ace z najwyższą możliwą wydajnością.