Produkty
Artykuły
Avicon

Kontrola produkcji


Wszyscy oczekujemy coraz lepszych jakościowo produktów. Dotyczy to opakowań w sektorze żywności, produktów elektronicznych czy jakości wykonania elementów w branży samochodowej. Dlatego coraz więcej producentów decyduje się na pewną formę kontroli produkcji realizowaną zazwyczaj za pomocą systemów wizyjnych, w których skład wchodzą kamery, obiektywy, oświetlacze oraz zaawansowane oprogramowanie wizyjne. Inspekcja może dotyczyć jakości naklejenia etykiety na opakowaniu, zgodności wymiarów danego obiektu z rysunkiem technicznym czy też jakości lutów w produktach elektronicznych.

Typowe zadania inspekcyjne


Kontrola produkcji to niezwykle szerokie zagadnienie. W zależności od potrzeb producenta i specyfiki procesu produkcji należy odpowiednio dobrać sprzęt i oprogramowanie. Typowe zadania kontrolne można podzielić na kilka kategorii:

  • optyczna kontrola produkcji,
  • inspekcja i diagnostyka szybkich procesów produkcyjnych,
  • rejestracja wysokoklatkowa,
  • systemy wielokamerowe i synchronizacja kamer,
  • przemysłowe systemy pomiarowe 3D,
  • systemy kontroli termowizyjnej.

Pod nazwą optycznej kontroli produkcji kryje się większość mniej skomplikowanych aplikacji, do których nie potrzeba bardziej zaawansowanych zestawów niż kamera z obiektywem i oświetlaczem wraz z prostym oprogramowaniem wizyjnym. Wlicza się w to takie zadania jak kontrola kodów 1D/2D, kontrola barwy, czy pomiary geometryczne. Te same zadania mogą wymagać jednak zestawów wielokamerowych i rejestracji wysokoklatkowej, jeżeli proces produkcyjny jest bardzo szybki, lub też produkt poddawany inspekcji jest dużych rozmiarów. W takich sytuacjach duża liczba kamer o wysokich prędkościach akwizycji jest niezbędna, aby uchwycić wszystkie szczegóły istotne w kontroli produkcji danego obiektu.

Odrębną klasę systemów pomiarowych stanowią systemy 3D – opierają się na zupełnie innych zasadach. Wliczają się w nie takie techniki jak triangulacja laserowa, stereowizja czy systemy oparte o kamery Time of Flight. Głównym celem kontroli produkcji w trójwymiarze jest inspekcja obiektu pod kątem objętości lub obecności wyszczerbień niewidocznych dla zwykłych systemów 2D.

Kontrola termowizyjna jest szczególnie istotna, gdy mamy do czynienia z procesami, w których osiągnięcie zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperatury może skutkować uszkodzeniem produktu lub nawet zagrożeniem w fabryce. Dobrym przykładem jest kontrola rozkładu temperatur w spalarniach śmieci, za pomocą której można wykryć ryzyko pożaru.

Kontrola produkcji jako niezbędny element przemysłu


Kontrola produkcji stała się nieodzownym elementem większości linii produkcyjnych na świecie. W Polsce coraz więcej zakładów produkcyjnych również decyduje się na kontrolę wizyjną. Pozwala to na stałe podnoszenie jakości produktu, który trafia do klientów.

Wymienione w poprzednim rozdziale typowe zadania inspekcyjne pozwalają na klasyfikację i sortowanie obiektów względem pewnej z góry ustalonej cechy. Najczęściej realizowane jest to za pomocą odrzutników bądź też maszyn sortujących, które na podstawie wyniku inspekcji dostarczonego przez system wizyjny przepuszczają bądź też odrzucają produkt. Systemy składające się z wielu odrzutników mogą realizować zadania klasyfikujące – efektem będzie rozdzielenie produktu na kilka kategorii.

AVICON – integrator systemów wizyjnych


AVICON Advanced Vision Control jest firmą w 100% skupiającą się na rozwiązaniach optycznej kontroli. Nasze systemy instalowane są zarówno na maszynach klienta, jak również na zaprojektowanych przez nas samodzielnych stanowiskach. Dzięki ścisłej współpracy z wiodącymi producentami komponentów wizyjnych jesteśmy zawsze na bieżąco z najnowszymi technologiami dostępnymi na rynku wizji maszynowej, które można wykorzystać do stworzenia systemów wcześniej niemożliwych do zrealizowania. Jesteśmy obecni we wszystkich głównych branżach przemysłu: Automotive, FMCG, Packaging, Food, Intelligent Transport Systems.

Wszelkie zapytania na temat kontroli produkcji i systemów wizyjnych prosimy o kierowanie na adres info@avicon.pl. Można również kontaktować się telefonicznie pod numerem +48 22 631 03 71 – nasi inżynierowie zawsze chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania.