Produkty
Artykuły
Avicon

Działalność B+R

Kolejnym etapem rozwoju naszej firmy jest działalność badawczo-rozwojowa (B+R). Avicon jest beneficjentem unijnych programów rozwojowych, dzięki którym pozyskuje fundusze na rozwój oraz wprowadzenie na polski rynek nowych technologii.  

Działania badawczo-rozwojowe firmy Avicon obejmują technologie mogące mieć zastosowanie w przemysłowych systemach automatyzacji produkcji, stanowiskach badawczych i nowych produktach. Nasz zespół posiada kompetencje i doświadczenie w szerokim zakresie realizowanych prac:

  • Projektowanie i wdrażanie zaawansowanych układów obrazowania w szerokim zakresie długości fal: od promieniowania UV, poprzez podczerwień, do zakresu termicznego. Nasze laboratoriom wyposażone jest w hiperspektralne kamery pozwalające na prowadzenie badań w zakresie 400nm-1600nm oraz 2.7-5.3 μm.
  • Projektowanie i wdrażanie zaawansowanych algorytmów analizy obrazu przy wykorzystaniu sieci neuronowych, uczenia maszynowego, implementowanych na FPGA, w celu uzyskania natychmiastowej odpowiedzi.
  • Projektowanie i wdrażanie zaawansowanych układów elektronicznych, mikroprocesorowych sterowników zapewniających nanosekundowe dokładności.
  • Projektowanie i wdrażanie dedykowanych oświetlaczy: hiperspektralnych opartych o źródła LED, stroboskopów LED zapewniających czas błysku rzędu 100ns, realizujące nietypowe geometrie oświetlenia.

Możemy pochwalić się szeregiem zrealizowanych projektów Badawczo Rozwojowych o sumarycznym budżecie ponad 8 mln złotych mln zł.

  • Budowa maszyny do sortowania z wykorzystaniem techniki wizji maszynowej 2D/3D – projekt zakończony sukcesem. W wyniku naszych badań powstał działający prototyp modułowej maszyny sortującej. Nasza maszyna jest w stanie sortować materiały w postaci drobnych płatków/granulatu, dokonując selekcji pod względem koloru, wielkości oraz kształtu. Działający prototyp został zaprezentowany na wielu branżowych wydarzeniach, wśród których wyróżnić można Automaticon czy PlastPol.
  • Budowa głowicy do klasyfikacji danych hiperspektralnych w czasie rzeczywistym metodą przyrostowego uczenia – projekt zakończony sukcesem. Głowica hiperspektralna to kolejny etap rozwoju technologii sortowania. Analiza obiektów pod względem ich właściwości widocznych w różnych zakresach spektralnych umożliwia np. klasyfikację materiałów z jakich są wykonane. Technologia hiperspektralna jest niezaprzeczalnie kolejnym etapem rozwoju systemów wizyjnych, stanowiącą nieodległą przyszłość.
  • Opracowanie systemu do pomiarów i analizy wymiarów wielkogabarytowych produktów metodami wizji maszynowej 2D/3D – projekt zakończony sukcesem. Zakładał powstanie kompletnego systemu pomiarowego, zarówno do realizacji in-line jak i off-line. To pierwszy polski produkt łączący technologie Time-of-Flight, triangulację laserową jak i pomiary z wykorzystaniem telecentrycznego biegu promieni. Urządzenie zostało zaprezentowane podczas targów Warsaw Industry Week.

Obecnie pracujemy nad kolejnymi projektami Badawczo – Rozwojowymi które realizujemy we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Nasze laboratorium

Dzięki naszej ciągłej działalności na rynku integracji systemów wizyjnych, posiadamy nowoczesne laboratorium. Dodatkowo wsparcie w postaci funduszy unijnych pozwoliło nam zaopatrzyć się w nowy sprzęt, niezbędny do realizacji projektów. Posiadamy własną halę w której mamy możliwość symulacji całej przemysłowej linii produkcyjnej. Dzięki temu nasi Klienci mają możliwość przetestować nasze systemy oraz podjąć decyzję dotyczącą inwestycji w nowe technologie wizji maszynowej.

Recykling oraz ekologia

Rozwój nowych technologii zaowocował ekspansją firmy Avicon na rynek recyklingu. Avicon podejmuje aktywne działania mające na celu opracowanie systemu do klasyfikacji oraz segregacji odpadów pod względem materiału z jakiego są wykonane. Szczególnie pomocne jest tutaj nasze doświadczenie nabyte podczas realizacji projektu głowicy do klasyfikacji danych hiperspektralnych. Jesteśmy w stałym kontakcie z odbiorcami naszych systemów i staramy się na bieżąco aktualizować nasze portfolio pod względem zmieniających się wymagań rynku. Nasze działania na polu segregacji odpadów zostały docenione i doprowadziły do włączenia firmy Avicon do Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu- Kluczowego Klastra Krajowego.