Products
Artykuły
Avicon

Basler ace 2: Nowa generacja kamer z serii ace

Kamery z serii ace 2 to zupełnie nowe, zaprojektowane od podstaw kamery jeszcze bardziej trafiające w rosnące potrzeby klientów. Nowe kamery to połączenie nowych sensorów od Sony, innowacyjnych funkcji firmware-u i przeprojektowanej obudowy, podanych w jeszcze bardziej przystępnej cenie. Nowe kamery będą podzielone na dwie podserie: ace 2 Basic oraz ace 2 Pro. ace 2 Basic to kamery skierowane do podstawowych zastosowań z dziedziny wizji maszynowej, natomiast urządzenia z z serii ace 2 Pro adresowane są bardziej wymagających aplikacji, dzięki takim unikalnym funkcjom jak Pixel Beyond oraz Compression Beyond.

Zarówno kamery z serii ace 2 Basic jak i ace 2 Pro wyposażone zostały w najnowsze sensory CMOS, dostarczające obraz w jeszcze lepszej jakości. Optymalizacji została poddana także obudowa nowych kamer. W stosunku do pierwszej serii ace delikatnej zmianie został poddany kształt obudowy, rozmieszczenie złącz oraz sposób zamocowania sensora, dzięki czemu nowe urządzenia pomieszczą nawet sensory o rozmiarze 1,1” w standardowej obudowie o przekroju kwadratu 29x29mm. Kamery z obu podserii dostępne są interfejsami GigE i USB3.0.

 

Ace 2 Basic

Pierwsze cztery modele ace 2 Basic zostały wyposażone w matryce Sony IMX392, oferujące rozdzielczość 2,3 MP oraz prędkość na poziomie 51 fps dla kamer GigE oraz 160 fps w przypadku interfejsu USB 3.0. Kamery zostały wyposażone we wszystkie niezbędne standardy oraz funkcje, dzięki czemu sprawdzą się w typowych zastosowaniach wizyjnych, a przy tym dostępne będą w przystępnej cenie.

 

Ace 2 Pro

Cztery nowe modele wchodzące w skład serii Pro będą oferowały dodatkowo nowe, opatentowane funkcje zwiększające wydajność kamer. Pierwsza z nich to specjalna kompresja obrazu, pozwalająca przesyłać obraz z większą prędkością i rozdzielczością niż pozwala na to standardowa teoretyczna wydajność danego interfejsu. Drugą nową funkcją jest Pixel Beyond, czyli opcja zasymulowania innego rozmiaru piksela i charakterystyki sensora poprzez softwareowe „sklejanie” pikseli.

Funkcja Compression Beyond przeprowadzana jest bezpośrednio na pokładzie kamery, za pomocą układów FPGA, dzięki czemu nie powoduje znacznego zwiększenia obciążenia CPU komputera oraz nie powoduje przy tym zauważalnej straty jakości obrazu. W praktyce dzięki kompresji obrazu poszerzone zostaje pasmo przepustowości, co pozwala na osiąganie jeszcze więcej klatek na sekundę, szczególnie przy interfejsie GigE. W razie potrzeby także dane mogą być przechowywane w postaci skompresowanej, zajmując znacznie mniej miejsca. Co więcej, nie jest wymagana żadna modernizacja używanego środowiska – nowe kamery wykorzystują standardowe złącze GigE.

Funkcja Pixel Beyond wykorzystuje autorską metodę interpolacji, dzięki której możliwe jest zasymulowanie innego rozmiaru pikseli niż te które fizycznie posiada matryca. Podobnie jak ma to miejsce przy binningu, „sklejanie” pikseli pozwala na osiągnięcie różnych charakterystyk matrycy. Dzięki funkcji Pixel Beyond możliwe jest np. skalowanie rozdzielczości i co za tym idzie zmniejszenie ilości niepotrzebnych danych. Dodatkowo, funkcja Pixel Beyond może zostać wykorzystana do zasymulowania zupełnie innych modeli matryc, np. zreprodukowanie charakterystyki sensora, który został już wycofany z produkcji.

Seryjna produkcja nowych kamer ma wystartować w 4 kwartale 2019 roku.