Produkty
Artykuły
Avicon

Chromasens – kolorowe kamery do skanowania liniowego

Chromasens GmBH to dostawca zaawansowanych kamer liniowych oraz oświetlaczy i oprogramowania, służących do precyzyjnej, przemysłowej analizy koloru oraz obserwacji kolorowych obiektów 2D. Oferta kamer Chromasens adresowana jest do różnych gałęzi przemysłu – od kontroli elektroniki i półprzewodników, kontroli żywności, kontroli druku po inżynierię medyczną i technologie bezpieczeństwa.

Firma Chromasens GmbH została założona w 2004 roku i obecnie produkuje przemysłowe rozwiązania na potrzeby przetwarzania obrazu w szerokim spektrum zastosowań. W swojej ofercie posiada m.in. kolorowe kamery liniowe, multispektralne kamery liniowe, kamery liniowe 3D, a także dedykowane oświetlacze liniowe oraz oprogramowanie, które pozwalają na pełne wykorzystanie potencjału kamer.

Chromasens jest laureatem wielu nagród z dziedziny innowacyjnych technologii m.in. w 2007 r. firma otrzymała nagrodę Siemens AG Industrial Solutions and Services Award, a w 2011 r. – ponownie od Siemens AG – nagrodę „Star Supplier 2011” za innowacyjność w klasie infrastruktury mobilnej i logistyki. Od maja 2017 Chromasens jest członkiem Lakesight Technologies, który to został przejęty przez TKH Group NV pod koniec 2018 roku.

Gama produktów

Kamery do skanowania liniowego stanowią główny punkt oferty Chromasens. Są one używane przede wszystkim do kontroli obiektów na przenośnikach taśmowych, ponieważ mogą dostarczyć obraz w wysokiej rozdzielczości nawet nieskończenie długiego materiału i szybko poruszających się obiektów. Asortyment kamer liniowych Chromasens składa się z czterech modeli do różnorodnych zastosowań:

  • allPIXA evo

Kolorowa kamera liniowa o rozdzielczości do 15k pikseli. Dzięki interfejsowi Dual 10GigE kamera liniowa allPIXA evo oferuje świetne możliwości integracji z maszynami i systemami: długość kabli ponad 300 m (światłowód) i wysokie szybkości łącza do 48 kHz przy 10240 pikselach w pełnej przestrzeni kolorów ( RGB). Wyposażona w opcje wyzwalania linii oraz ramek, zmienne wejście enkodera i możliwości konwersji kolorów, allPIXA evo jest najlepszym wyborem dla wszystkich aplikacji do kontroli sieci i druku o wysokiej szybkości i rozdzielczości. W celu ułatwienia integracji, allPIXA evo jest wyposażona w intuicyjne narzędzie graficzne i pakiet SDK do sterowania kamerą i przechwytywania obrazu w systemach Windows i Linux.

allPIXA-evo

  • allPIXA wave

Kamery allPIXA wave wyposażone zostały w pierwszy na świecie czteroliniowy czujnik RGB True Color o wysokiej rozdzielczości (do 15360px). Chromasens allPIXA Wave 10k oraz 15k zapewniają jakość obrazu sensorów CCD z wydajnością CMOS, a także oferują dodatkową elastyczność systemu w postaci zwiększonych długości linii skanowania do 15 000 x 4 linii, wraz z częstotliwościami linii osiągającymi maksimum przy maksymalnej prędkości 47,72 kHz przy 850 megapikseli/s.

  • allPIXA pro

allPIXA pro to najszybsze na świecie trójliniowe, kolorowe kamery CCD ze skanowaniem liniowym, łączące wyjątkową jakość obrazu czujników CCD z niezwykle wysokimi szybkościami linii. Różnorodność długości linii do 3 x 7300 pikseli i maksymalna prędkość wcześniej nieosiągalnej 104,5 kHz zapewnia maksymalną elastyczność w praktycznie każdym zastosowaniu. Ponadto trójliniowa technologia CCD zapewnia wyjątkową wierność kolorów i absolutnie najlepszą jakość obrazu.

  • allPIXA

Kamera allPIXA to wyjątkowo szybka, trójliniowa, kolorowa kamera CCD. Łączy w sobie bardzo dobrą jakość obrazu czujników CCD z wysokimi częstotliwościami akwizycji linii. Dostępne w rozdzielczości do  do 3 x 7300 pikseli i maksymalnej prędkości 110 kHz zapewniają świetną elastyczność w różnorodnych zastosowaniach. Ponadto, trójliniowa technologia CCD zapewnia wyjątkową wierność kolorów oraz jakość obrazu.

Poza standardowymi kolorowymi kamerami liniowymi, oferta produktów Chromasens zawiera również unikalne na rynku kamery liniowe 3D. Chromasens 3DPIXA to kamera liniowa umożliwiająca przeprowadzenie przemysłowej inspekcji 3D z wysoką rozdzielczością. Dzięki unikalnemu połączeniu technologii skanowania liniowego i szybkich obliczeń stereo 3D, kamera dostarcza jednocześnie dane 3D oraz obrazy kolorowe.

Mimo zaawansowanych technologii, kamery 3DPIXA pozwalają na prostą integrację ze standardowymi bibliotekami przetwarzania obrazu. Dzięki przystępnemu interfejsowi Chromasens 3D API dane 3D są dostępne praktycznie dla każdego innego środowiska oprogramowania Windows.

Chromasens oferuje również specjalistyczne rozwiązania, dedykowane dokładnej analizie koloru obserwowanych obiektów:

  • chromaPIXA 2k

Kamera liniowa Chromasens chromaPIXA umożliwia stabilny pomiar koloru w szerokiej gamie rozszerzonych przestrzeni kolorów, znacznie upraszczając dalsze przetwarzanie obrazu. Wyjście chromaPIXA w formacie CIE-L * a * b * pozwala na określenie różnic kolorów w odniesieniu do percepcji ludzkiego oka. ChromaPIXA jest kalibrowana za pomocą intuicyjnego oprogramowania chromaCalc i jest kompatybilna ze wszystkimi standardowymi kartami kolorów.

Przesyłając obrazy w przestrzeni LAB, chromaPIXA 2K zapewnia wysoce powtarzalne wyniki w systemach analizy koloru. Działający w sposób ciągły balans bieli,  gwarantuje stabilny punkt bieli, który bardzo dobrze  dopasowywuje się do źródła światła zastosowanego w aplikacji i uwzględnia drobne zmiany kolorów, które są wynikiem degradacji źródła światła, zmian temperatury oraz warunków oświetlenia zewnętrznego.

System kalibracji kolorów wewnętrznie konwertuje odpowiedź widmową czujnika CCD w celu dopasowania do standardów sRGB, eciRGB, AdobeRGB, CIE-L * a * b * lub CIE-XYZ w czasie rzeczywistym. Kamera może być stosowana zarówno z obiektywami C-mount jak i F-mount.

  • truePIXA

truePIXa to multispektralne kamery liniowe. Sprawdzą się przy pomiarach koloru na obiektach dwuwymiarowych, zwłaszcza przy kontroli druku, zarówno w systemach on-line jak i off-line. Kamery truePIXA są wyposażone w 12 selektywnych czujników spektralnych, które jednocześnie skanują obiekt w całym zakresie widzialnym. Powstałe w ten sposób obrazy widmowe zapewniają precyzyjne przestrzenne pomiary widmowe do wyboru: na całym obrazie lub w dowolnych obszarach zainteresowania. Dzięki rozdzielczości do 3500 pikseli na kanał i częstotliwości liniowej 21,1 kHz, kamery osiągają wysoką dokładność obrazu przy prędkościach do 6 metrów na sekundę.

W połączeniu z oświetleniem Chromasens Corona II, kamery truePIXA gwarantują wysoką dokładność pomiaru koloru. Oświetlacze liniowe LED CORONA II łączą jednorodność rozkładu światła z natężeniem światła do 2 500 000 luksów, dzięki czemu kamery truePIXA line scan mogą pracować z dużo większą prędkością niż modele konwencjonalne. Zaprojektowane do precyzyjnej kontroli koloru, oświetlacze wyróżniają się równomierną charakterystyką widmową podobną do standardowego oświetlenia dziennego. Emitowane światło LED jest skupiane z wykorzystaniem systemu luster w celu uzyskania optymalnego kształtu światła i jednorodności widmowej, co skutkuje znacznym ograniczeniem aberracji chromatycznych.

W ofercie znajdują się także kamery przystosowane do obrazowania w zakresie fal SWIR. AllPIXA SWIR to pierwsza kamera liniowa z rodziny allPIXA firmy Chromasens, skanująca w bliskiej podczerwieni (SWIR). Nowoczesny czujnik InGaAs w kompaktowej obudowie umożliwia prostą integrację z wieloma rodzajami aplikacji wizyjnych. AllPIXA SWIR oferuje niechłodzony sensor o rozdzielczości 1k i rozmiarze piksela 12,5 μm oraz częstotliwość zbierania linii na poziomie 40 kHz. Interfejsy zgodne z GenICam i GigE Vision umożliwiają skorzystanie z bogatej bazy bibliotek przetwarzania obrazu.