Produkty
Artykuły
Avicon

Dlaczego powinieneś stosować wbudowane systemy wizyjne?

Dlaczego wbudowane systemy wizyjne?

W porównaniu do klasycznych systemów widzenia maszynowego, wbudowane systemy wizyjne („Embedded vision”) mogą zapewnić znaczne oszczędności. Co więcej, dotyczy to nie tylko kosztów komponentów. Na przykład, systemy wbudowane pozwalają na produkcję mniejszych, bardziej kompaktowych produktów i dzięki temu efektywniejsze wykorzystywanie surowców. Ponadto mogą być używany w zupełnie nowych zastosowaniach, dla których klasyczne systemy widzenia maszynowego były do tej pory zbyt duże.

Co powinieneś rozważyć podczas projektowania systemu wbudowanego?

Przede wszystkim musisz zadać sobie dwa pytania: Która platforma systemów wbudowanych może być użyta? Oraz w jaki sposób odpowiednia kamera może być zintegrowana?

Zasadniczo bardzo łatwo jest zestawić system np. z komputerem jednopłytowym i kamerą USB 3.0. System on-modules (SoM) jest także dobrym rozwiązaniem do budowy jeszcze bardziej kompaktowego i ekonomicznego rozwiązania. Pamiętaj aby zawsze rozważyć kwestię tego, jak łatwo dana kamera może zostać wbudowana w „embedded vision”, np. czy są dostępne sterowniki/oprogramowanie, czy też inne narzędzia takie jak development kits, który ułatwia nawiązywanie połączenia z kamerą.

Jakie korzyści płyną z stosowania kamer przemysłowych w wbudowanych systemach wizyjnych?

Kamery przemysłowe i moduły kamer zapewniają znacznie lepszą jakość obrazu niż np. kamera internetowa. Kolejną ważną kwestią są możliwości konfiguracji kamer oraz ich kontrolerów. Wiele zastosowań wymaga właśnie dokładnych ustawień typu regulowane opcje wyzwalania lub format obrazu o określonej głębi bitowej. Tak więc kamery przemysłowe nie tylko dostarczają możliwości technicznych, ale także interfejsy ułatwiające dostosowanie kamery do danego zastosowania.

Jakie korzyści dają produkty firmy Basler w dziedzinie wbudowanych systemów wizyjnych?

Wymienić można wiele zalet, jak np. różne interfejsy, pozwalające elastycznie podejść do tematu łączności z kamerami: oprócz interfejsu USB 3.0, firma Basler oferuje interfejsy oparte na LVDS oraz już wkrótce interfejsy MIPI. Umożliwia to podłączenie kamery do odpowiedniego procesora sterującego i utworzenie technicznie optymalnego rozwiązania. Program Baslera zawiera również odpowiednie sterowniki i niezawodny pakiet oprogramowania Camera Software Suite, ułatwiający integrację. Inną zaletą kamer Baslera są wiarygodne standardy branżowe, w tym długoterminowa dostępność i wsparcie.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wbudowanych systemów wizyjnych?

Polecamy poniższy artykuł dostępny na stronie firmy Basler:

Camera Modules for Embedded Systems: Make or Buy? The Pros and Cons of Integrating Image Sensors In-House