Wróć
Szukaj
Produkty
Artykuły
pl
ro en

Nowa, autorska technologia przetwarzania obrazu od firmy Basler – PGI

Najnowsze modele kamer przemysłowych firmy Basler wyposażone są we wbudowaną nowoczesną technologię przetwarzania obrazu – PGI. Składa się na nią kombinacja technologii usuwania szumów z obrazu, korekcji kolorów 5×5, wygładzania krawędzi oraz poprawiania ostrości obrazu.

Dzięki PGI kamera jest w stanie uchwycić obraz lepszy niż kiedykolwiek, bez dodatkowego obciążania procesora komputera. Technologia PGI jest obecna we wszystkich kamerach serii dart oraz pulse, a wkrótce również będzie dostępna w modelach serii ace wyposażonych w sensor z serii Sony Pregius lub z serii PYTHON firmy ON Semiconductor.

Kamery posiadające technologię PGI:

Zwiększona ostrość

Kolorowe kamery często doświadczają problemów przy odwzorowaniu drobnych lub ostrych elementów. Efektem są niewygładzone krawędzie oraz zredukowana ostrość obrazu. Jest to powodowane algorytmami interpolacyjnymi, znanymi dla kamer wyposażonych w matrycę Bayera jako proces korekcji kolorów (ang. debayering). Dzięki temu, że w technologii PGI algorytm interpolacyjny został dopasowany do struktury obrazu, możliwe stało się osiągnięcie ostrzejszych obrazów niż dotychczas, z możliwością jeszcze większej poprawy przy użyciu dodatkowych narzędzi. Jest to szczególnie przydatne w aplikacjach wymagających wysokiej ostrości, takich jak rozpoznawanie symboli za pomocą kamer kolorowych (np. rozpoznawanie numerów tablic rejestracyjnych) lub innych elementów o ostrych krawędziach, jak kody kreskowe.

Redukcja szumów

Szum jest zjawiskiem typowym dla wszystkich kamer i jest powodowany różnymi czynnikami. W kolorowych kamerach mamy do czynienia nie tylko z szumem typowym dla kamer czarno-białych, ale również z szumem powodowanym przez sekwencję obliczeń i interpolacji. Dzięki technologii PGI ten typ szumów jest redukowany za pomocą ostrożnego procesu łączenia i zrównoleglenia obliczeń.  Dodatkowo, możliwe jest zastosowanie aktywnych filtrów, które pozwalają na jeszcze większą redukcję szumów.

Wygładzanie krawędzi

Z powodu ograniczeń nakładanych przez rozdzielczość kamery, wykorzystanie algorytmów korekcji kolorów może doprowadzić do dystorsji kolorów w uchwyconych obrazach. W niektórych konfiguracjach nawet bezbarwne elementy na obrazie wyglądają, jakby były kolorowe. Wspomniane już ograniczenia nakładane przez rozdzielczość pozwalają kolorowej kamerze na uchwycenie jedynie niektórych kolorów, co skutkuje uzyskaniem nieprawidłowych wartości w procesie interpolacji. Technologia PGI wykorzystuje rozszerzony zakres podczas interpolacji oraz jednocześnie przeprowadza korekcję nieprawidłowych wartości.

Proces korekcji kolorów 5×5

Proces korekcji kolorów oznacza wykorzystanie zestawu algorytmów, które pozwalają na uzyskanie kolorowego obrazu z danych zebranych z sensora kamery. Sensor kamery nie może dostarczyć wszystkich kolorów dla każdego piksela indywidualnie, dlatego też wykorzystanie algorytmów interpolacyjnych jest niezbędne aby uzyskać kolorowy obraz. Kamery przemysłowe zazwyczaj oferują korekcję kolorów 2×2, w której 2 najbliższe piksele są wykorzystywane do określenia rzeczywistego koloru obrazów. Może to doprowadzić do nierównych krawędzi pomiędzy przedmiotami o różnych kolorach. Korekcja kolorów 5×5 wykorzystana w technologii PGI zapewnia lepsze przejście pomiędzy kolorami.

Możesz dowiedzieć się więcej z dokumentu przygotowanego przez firmę Basler.