Wróć
Szukaj
Produkty
Artykuły
pl
ro en

Obiektywy Scheinder-Kreuznach w zastosowaniach ITS

Firma Schneider-Kreuznach jest uznanym na rynku producentem obiektywów i układów optycznych do zastosowań Machine Vision.

Portfolio Schneider-Kreuznach zawiera wiele modeli i systemów optycznych, począwszy od standardowych obiektywów C-mount, poprzez modele makro, pełnoklatkowe i telecentryczne, aż do niszowych rozwiązań typu SWIR czy linescan. Produkty tej firmy znajdują zastosowanie w bardzo wielu aplikacjach i dziedzinach, jednakże wyróżnikiem każdej z nich jest zawsze bezkompromisowość parametrów jakościowych, solidność wykonania oraz długoterminowa niezawodność i stabilność obrazowania. Dowodem renomy firmy jest chociażby spektakularny fakt zastosowania tych obiektywów w kosmosie w jednej z misji NASA – STS-121 w 2006 roku do celu inspekcji poszycia promu kosmicznego w warunkach orbitalnych.

 

obiektywy-Scheinder-Kreuznach-w-zastosowaniach-ITS

 

Inteligentne systemy transportu (ITS)

Jednym z bardziej „przyziemnych” przykładów wykorzystania obiektywów Schneider Kreuznach jest dziedzina inteligentnych systemów transportu (ITS). To szerokie pojęcie kryje w sobie całą rodzinę różnych rozwiązań technicznych ogólnie służących sprawnemu zarządzaniu i nadzorowaniu ruchu, jak również diagnostyce i inspekcji stanu szlaków transportowych o dowolnej modalności – dróg i autostrad, szlaków kolejowych, infrastruktury lotniskowej itd. Przykładowo można wymienić takie zastosowania kamer i obiektywów w ITS jak:

 

  • automatyczny odczyt tablic rejestracyjnych (ANPR),
  • fotoradary, kontrola prędkości oraz wykroczeń pojazdów,
  • inteligentny monitoring skrzyżowań i sterowanie ruchu w węzłach drogowych,
  • mobilna weryfikacja opłat parkingowych pojazdów,
  • videotolling – automatyczny pobór opłat na odcinkach płatnych,
  • automatyczny odczyt OCR na wagonach i kontenerach,
  • inteligentny nadzór przestrzeni lotniskowej,
  • biometryczne systemy bezpieczeństwa w transporcie.

 

Jedną z propozycji Schneider Kreuznach spełniającą wyżej wymienione wymagania jest rodzina obiektywów C-mount Xenoplan / Apo-Xenoplan w standardzie sensora 1,3″ (przekątna 24mm).

 

 

Rodzina ta została zaprojektowana do współpracy z sensorem o rozdzielczości do 12 MPx oraz względnie dużym pixelem obrazowym. Wszystkie modele są dostosowane do pracy w zakresie spektralnym 400-1000 nm dzięki zastosowaniu szerokopasmowych warstw antyrefleksyjnych.  Ze względu na spory wybór ogniskowych i ich stosunkowo krótką ogniskową w porównaniu do rozmiarów matrycy 1,3”, mogą one w wersjach z krótkimi ogniskowymi osiągnąć wysokie wartości kąta pola widzenia, pozwalając na duże wymiary obiektu rejestrowane z krótkich dystansów roboczych. Jest to szczególnie przydatne przy obserwowaniu rozległych obszarów ulic, lotnisk czy portów. Wybrane modele posiadają zmotoryzowaną przesłonę P-Iris, która rozszerza znacznie możliwości uzyskania dobrego obrazu przy skrajnie zmiennych warunkach pogodowo – czasowych (np. raz pełne słońce, a raz noc). Funkcja anti-shading znacznie redukuje naturalne optyczne zjawisko winietowania sensora (spadek jasności relatywnej ku brzegom obrazu). Dodatkowo wersje ze wzmocnioną obudową (ruggedized) pozwalają na stabilną pracę przy obecności drgań, co jest szczególnie ważne w mobilnych systemach.

 

AVICON Advaced Vision Control jest autoryzowanym dystrybutorem oraz dostawcą wsparcia technicznego dla produktów Schneider Kreuznach w Polsce, Litwie, Łotwie, Estonii, Rumunii oraz Bułgarii.