Produkty
Artykuły
Avicon

Uchwyty montażowe Swivellink

Swivellink to amerykańska firma, która zajmuje się projektowaniem i produkcją różnego rodzaju komponentów do zastosowań przemysłowych. Z punktu widzenia branży wizji maszynowej, najbardziej interesującym punktem są uchwyty montażowe. To dzięki nim jest możliwe uzyskanie docelowego położenia kamery względem badanego obiektu. Wbrew pozorom, wymagane zamocowanie kamery wraz z jej akcesoriami nie jest czynnością prostą. Wymaga uwzględnienia wielu czynników i często jest ograniczone ilością dostępnego miejsca. Avicon jest jedynym polskim dystrybutorem komponentów od Swivellink. Ich duża różnorodność i konfigurowalność pozwala na sprawną integrację systemu z innymi elementami bazowymi.

Historia Swivellink z uchwytami montażowymi rozpoczęła się po ciekawej sytuacji z projektem umieszczenia przycisku bezpieczeństwa na maszynach przemysłowych w swojej własnej fabryce. Taki przycisk służy do awaryjnego zatrzymywania maszyny w niebezpiecznej sytuacji. Zastopowanie urządzenia powoduje zatrzymanie się także innych procesów z nią powiązanych. Przypadkowe wciśnięcie przycisku bądź przerwanie przewodu łączącego spowodowałoby niepotrzebne i kosztowne przestoje w produkcji. W celu uniknięcia opisanej sytuacji, Swivellink zaprojektował ergonomiczny i bezpieczny sposób montowania przycisków bezpieczeństwa. Sposób ten szybko okazał się być strzałem w dziesiątkę i firma postanowiła skupić swój rozwój w tym kierunku. Rozpoczęto prace nad nowymi możliwościami mocowań, a z czasem podjęli się projektowania komponentów pod kątem automatyzacji. Dziś oferują kompletne przenośniki, osłony modułowe, podstawy robotów, czy urządzenia do weryfikacji bezpieczeństwa.

W ofercie udostępnianej przez Avicon można znaleźć szereg elementów umożliwiających mocowanie komponentów wizyjnych. W ich skład wchodzą różnego rodzaju bazy, przeguby, łączniki, płyty mocujące czy zestawy. Wymienione elementy można ze sobą łączyć i uzyskać oczekiwany uchwyt montażowy. Każdy produkt Swivellink jest wyprodukowany z anodyzowanego aluminium 6061 wraz z naniesionym laserowo oznaczeniem. Bazy charakteryzują się przegubem kulistym po jednej stronie oraz wzorem otworów pasującym do większości typowych profili aluminiowych z rowkami teowymi po drugiej stronie. Przegub kulisty posiada otwór przelotowy, który można zastosować do poprowadzenia przewodów elektrycznych lub pneumatycznych. Dzięki temu kable są w pewien sposób zabezpieczone i nie przeszkadzają w użytkowaniu systemu. Dostępna jest także podstawa zmniejszonych rozmiarach z serii XS. Jest zalecana do łączenia z elementami, które cechują się niewielkimi rozmiarami i podstawowe bazy są dla nich za duże. Przykłady baz znajdujących się w ofercie Swivellink jest na przykład klasyczna baza AFSB-1 oraz AFSB-1-15.

Baza-AFSB-1-Swivellink
Baza AFSB-1 Swivellink

Do baz można bezpośrednio zamocować prostokątne płyty. Wszystkie płytki posiadają pionowe lub poziome wycięcie w kształcie rowka o zaokrąglonym końcu.  W zależności od modelu charakteryzują się innym rozmiarem gabarytowym oraz innym rozmiarem i układem otworów mocujących, które można dobrać w zależności od wymogów.

Płyta montażowa AFSB-655-HPD2-75, Swivellink

Następnym elementem systemu uchwytów montażowych są przeguby. Posiadają one podwójne gniazdo do mocowania kuli na postawie, łączniku bądź do mocowania sensora. Dzięki specjalnej konstrukcji, przegub umożliwia szeroki zakres ruchów, co pozwala na  ustawienie układu w wymaganej pozycji. Zachowana jest także możliwość poprowadzenia wewnątrz przegubu przewodów. Dostępne są również przeguby, które mają możliwość utworzenia dwóch odchodzących gałęzi z jednej postawy. Co więcej, mają one pełny zakres ruchów . Przykładem takiego przegubu jest model AFSB-290 przedstawiony na zdjęciu 6. W ofercie są także przeguby niewielkich rozmiarach dedykowane serii XS.

Klasyczny przegub AFSB-2, Swivellink

Ostatnim elementem wchodzącym w skład uchwytów montażowych są łączniki. W połączeniu z przegubami zwiększają zasięg pracy i zapewniają większą elastyczność. Dostępne są łączniki klasyczne, o różnych długościach np. model AFSB-3-4, gdzie ostatnia cyfra w nazwie oznacza długość łącznika. W tym przypadku będzie to 4 cale. W ofercie Swivellink są także specjalne łączniki dwugałęziowe, dedykowane do przegubów z linii „Tee” oraz łączniki o zmniejszonych wymiarach dla serii XS.

Standardowy-łącznik-AFSB-3-4

W ofercie Swivellink można znaleźć także propozycje gotowych zestawów uchwytów montażowych. Można zatem każdy element montażowy dobrać indywidualnie, według określonych potrzeb, bądź skorzystać z gotowych pakietów. Dostępne są małe zestawy na przykład AFSB-1000-SBKIT-12, w którego skład wchodzi standardowa baza, przegub oraz dwa uchwyty wspornika sensora. Dla bardziej wymagających systemów można znaleźć także bardziej zaawansowane zestawy jak na przykład AFSB-1104, który jest widoczny na zdjęciu 10. W jego skład wchodzą 3 podstawy (bazy), 4 standardowe przeguby, jeden przegub i jeden łącznik z serii „tee”, dwa łączniki 4-calowe oraz dwa uchwyty zaciskowe.

Zestaw AFSB-1104

Swivellink oferuje duży zakres możliwości mocowania różnorodnych komponentów wizyjnych – kamer czy też oświetlaczy. Pojedyncze elementy można łączyć ze sobą w celu uzyskania konkretnej konfiguracji bądź wybrać gotowy komplet spośród proponowanych zestawów. Poza typowymi uchwytami montażowymi dostępne są również uchwyty do monitorów, przycisków sterujących, ramion robotów czy innych części linii produkcyjnej.