Produkty
Artykuły
Avicon

Vignetting Correction – nowa funkcja w ofercie funkcji kamer Basler

Kamery Basler z serii ace U oraz ace L zyskują nowa funkcjonalność – korekcję winietowania realizowaną na pokładzie kamery, już przy odczycie danych z matrycy.

Zjawisko winietowania oznacza spadek jasności na krawędziach obrazu, spowodowany najczęściej zbyt małym kołem obrazowym obiektywu w odniesieniu do rozmiaru matrycy kamery lub po prostu niską jakością obiektywu. Jeśli zebrany obraz cechuje się różną jasnością, inspekcja wizyjna robi się znacznie trudniejsza. W takim wypdku informacje zebrane przez boczne rzędy matrycy kamery stają się bezużyteczne. W wielu wypadkach może pomóc wybór obiektywu o większym kole obrazowym np. 2/3” do 1”, ale takie rozwiązanie wiąże się również z wyższymi kosztami.

Vignetting Correction („Korekcja Winietowania”) to opatentowane rozwiązanie firmy Basler, które w niespotykany dotąd sposób koryguje zjawisko winietowania, pozwalając poczynić oszczędności przy wyborze obiektywu. Nowa funkcja wymaga jedynie jednorazowej kalibracji kamery ze strony użytkownika. Zastosowanie korekcji winietowania nie wpływa negatywnie na frame rate kamery czy ogólną jakość obrazu, ponieważ wartości korekcji są zapisywane w kamerze i automatycznie uwzględniane na wyjściu obrazu. W ten sposób użytkownicy kamer wyposażonych np. w sensor Sony IMX304 o rozmiarze 1,1″ będą mogli używać swoją kamerę z obiektywami 1” bez straty jasności na krawędziach obrazu. Nie ma potrzeby stosowania droższych obiektywów o większym kole obrazowym. 

 

Po lewej: bez korekcji winietowania, po prawej: z korekcją winietowania.  

 

Funkcja korekcji winietowania dostępna jest dla wybranych modeli z serii ace U i ace L z interfejsami GigE i USB3.0.