Projekty UE

Projekt pt. „Głowica do klasyfikacji danych hiperspektralnych w czasie rzeczywistym metodą przyrostowego uczenia”

W ramach Działania 1.2 „Działalność badawczo-rozwojowa przedsiębiorstw”,

I Osi priorytetowej: „Wykorzystanie działalności badawczo-rozwojowej w gospodarce”

Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020

Przedsiębiorstwo realizuje projekt pt. „Głowica do klasyfikacji danych hiperspektralnych w czasie rzeczywistym metodą przyrostowego uczenia”,

współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Nr umowy: RPMA.01.02.00-14-9466/18-00

Wartość projektu: 2 456 901,42 zł

Udział Unii Europejskiej: 1 695 661,47 zł

Opis projektu

W ramach projektu firma AVICON opracowuje głowicę hiperspektralną , która automatycznie klasyfikuje typ/cechy/wady produktu lub materiału na podstawie jego widma spektralnego w szerokim zakresie długości fal elektromagnetycznych. Urządzenie to będzie wykorzystywane głównie w rozwiązaniach sortowniczych adresowanych do wielu gałęzi przemysłu (np. sortowanie płatków plastiku wg koloru/rodzaju plastiku w zakładach recyklingu śmieci, sortowanie warzyw/owoców wg wad/braku wad) – wszędzie tam, gdzie jakość produktu jest mierzalna w jego spektrum widma z zakresu światła widzialnego oraz podczerwieni (zakresy 400-900 nm oraz 900-1700 nm).

Cele projektu

Celem projektu jest zbudowanie głowicy hiperspektralnej, w której połączone zostaną techniki analizy spektralnej z systemami uczenia maszynowego oraz przemysłowym charakterem rozwiązania, możliwym do pełnej komercjalizacji. Takie rozwiązanie nie posiada jeszcze żadnego wdrożenia komercyjnego. Głowica hiperspektralna pozwoli na rozszerzenie gamy rozwiązań wizyjnych Wnioskodawcy o bardzo ważną klasę kontroli wizyjnej – sortownicze rozwiązania hiperspektralne.

Od strony informatycznej i algorytmicznej, celem jest opracowanie wydajnego “klasyfikatora” do identyfikacji badanego produktu (rodzaj tworzywa sztucznego, oddzielenie niechcianych elementów od materii organicznej, rodzaj i kolor owocu, świeżość lub poziom dojrzałości itp.) na podstawie wielowymiarowych danych z kamer o charakterze hiperspektralnym.

Celem projektu w wymiarze ekonomicznym jest wzbogacenie oferty handlowej przedsiębiorstwa, uczynienie go bardziej konkurencyjnym na rynku, co zwiększy konkurencyjność przedsiębiorstwa i przełoży się na zwiększenie zatrudnienia personelu.

Planowane efekty

W wyniku realizacji projektu firma AVICON wprowadzi do swojej oferty nowy, innowacyjny produkt w postaci głowicy hiperspektralnej, która istotnie poszerzy możliwości sortowania maszyny sortowniczej, która wkrótce znajdzie się w portfolio produktowym AVICON. Oceniamy, że urządzenie znajdzie zastosowanie głównie na rynkach segregacji śmieci i branży spożywczej.

Rezultatem projektu będzie zarówno dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa AVICON, dzięki poszerzeniu działalności, jak i rozwój wiedzy oraz technologii w zakresie wizyjnej kontroli jakości.

Realizacja projektu pozwoli także na dynamiczny rozwój przemysłu w Polsce w różnych branżach. Planowana jest również ekspansja na sąsiednie kraje w Europie Środkowej i Wschodniej.

Piotr

Recent Posts

Inżynier ds. sprzedaży

Poszukujemy osoby do naszego działu sprzedaży wizji maszynowej! AVICON Advanced Vision Control dostarcza kompleksowych rozwiązań…

2 miesiące ago

Vieworks – multidyscyplinarna doskonałość obrazowania

Pośród szeregu producentów Machine Vision na całym świecie, Vieworks zajmuje szczególne miejsce. Ta zaawansowana technologicznie…

10 miesięcy ago

Kamery Basler ace2 SWIR

Kamery SWIR (skrót od ang. Short Wavelength Infrared) to urządzenia wizyjne, które są w stanie…

1 rok ago

Technologia Time-of-Flight kontra Stereowizja – Co jest lepsze?

W porównaniu do metod 2D, przetwarzanie obrazu 3D daje użytkownikom wizji maszynowej dodatkowe możliwości pomiarowe.…

1 rok ago

Komponenty 5GigE do rozwiązania systemu wizyjnego

Znany z serii ace mały format, pięciokrotna prędkość i kompatybilność wszystkich komponentów software’owych i hardware’owych…

2 lata ago

ICCD & ICMOS od Photonic Science

Dla zastosowań wymagających doskonałych parametrów obrazowania w warunkach słabego oświetlenia Photonic Science oferuje kamery CCD…

2 lata ago