Products
Artykuły
Avicon

Systemy wizyjne – integracja

W inżynierii integracja systemu definiowana jest jako proces łączenia podsystemów składowych w jeden spójny system. Natomiast w technologii informacyjnej, integracja polega na łączeniu różnych systemów komputerowych i aplikacji w sposób fizyczny lub funkcjonalny tak, aby działał jako skoordynowana całość. Analogicznie integracja systemów wizyjnych to łączenie poszczególnych komponentów wizyjnych, oprogramowania i części mechanicznych w jeden, funkcjonalny zespół.

Coraz więcej firm decyduje się na wdrożenie wizji maszynowej na swoich liniach produkcyjnych. Także inne branże takie jak nauka czy sport dostrzegają korzyści płynące z stosowania technologii wizyjnych. Co dają systemy wizyjne? Na pewno wzrost jakości oferowanych produktów, a także zwiększenie opłacalności systemu, dzięki automatyzacji procesów. Wyższe jakościowo produkty pozwalają na dyktowanie wyższych cen, a także wiążą się z mniejszą liczbą zwrotów. Korzyści te zaczynają dostrzegać zarówno więksi jak i mniejsi producenci. Kluczem do przedstawionych korzyści jest poprawnie przeprowadzona integracja systemu wizyjnego. Zagadnienie to wymaga kompleksowego podejścia do danego problemu, obejmując takie kwestie jak analiza wymagań klienta, dobór konfiguracji sprzętowej, optymalizacja oprogramowania, wdrożenie oraz obsługa serwisowa. Aby przez to przejść, pomocne na pewno będzie duże doświadczenie zespołu, pozwalające na realną ocenę sytuacji, jak również wyposażenie laboratorium, które umożliwi przeprowadzenie dokładnych testów. Jak krok po kroku wygląda proces integracji systemu wizyjnego? To właśnie postaramy się teraz wytłumaczyć.

Integracje systemów wizyjnych – krok po kroku

Pierwszym krokiem wykonywanym przy integracji systemów wizyjnych jest zapoznanie się z wymaganiami klienta, a czasami także wizyta w docelowym miejscu pracy systemu. Aby dokonać właściwej analizy i zwrócić uwagę na wszystkie szczegóły, bardzo pomocne jest wspomniane doświadczenie zespołu. Ludzie, którzy dokonali już niejednej integracji wiedzą na co zwrócić uwagę, z czym mogą być problemy. Im bogatsza wiedza uzyskana już na początku projektu, tym lepiej można określić konfigurację systemu, jego możliwości i w konsekwencji, wystawić odpowiednią ofertę.

integracja-systemów-wizyjnych-komponenty-testy
Podczas testów oceniane są możliwości spełnienia wymagań klienta oraz podejmowane są decyzje co do sposobu realizacji aplikacji i rodzajów komponentów.

Kolejnym etapem są testy wykonalności, przeprowadzane na maszynie klienta lub w naszym laboratorium. W pierwszym wypadku zespół integratorów odwiedza docelowe miejsce pracy systemu wizyjnego i wykonuje próbne zdjęcia i pomiary, na podstawie których zostanie przeprowadzona dalsza analiza, w biurze. W drugim przypadku klient dostarcza próbki obiektów, które będą poddawane inspekcji. Dobrze wyposażone laboratorium pozwala lepiej odwzorować rzeczywiste warunki pracy systemu i dzięki temu, lepiej dostosować go do końcowego stanowiska. Firma AVICON posiada własnoręcznie skonstruowany mini podajnik taśmowy, pozwalający na zasymulowanie całego systemu i przeprowadzenie dokładnych pomiarów z kamerami liniowymi, tak często stosowanymi przy liniach produkcyjnych w zakładach na całym świecie. Podczas przeprowadzania testów należy przeanalizować takie parametry jak typ kamery, a także rodzaj oświetlenia. Ten drugi aspekt jest znacznie trudniejszy w realizacji i najczęściej mocno wpływa na możliwości systemu. Na tym etapie testowane są również możliwości oprogramowania oraz wyznaczany jest szacowany czas do stworzenia pełnego programu z HMI (z ang. Human Machine Interface – Panel sterowniczy).

Testy przebiegły zadowalająco? W takim razie należy przeprowadzić dobór sprzętu, który zostanie wykorzystany do integracji systemu wizyjnego. Jeśli chodzi o takie kwestie jak typ kamery, obrazowa czy liniowa, to powinny one zostać ustalone już podczas testów. Na tym etapie wybierane są konkretne modele, wystarczające do zapewnienia pełnej funkcjonalności systemu. Ze względu na mnogość dostępnych komponentów wizyjnych proces ten nie jest tak oczywisty. Ustalenie dokładnych urządzeń, które zostaną wykorzystane w projekcie pozwala na wycenienie systemu.

integracja-systemów-wizyjnych-komponenty
Mnogość dostępnych komponentów pozwala na elastyczne podejście do każdej aplikacji, ale wymaga też specjalistycznej wiedzy, co do działania wszystkich podzespołów.

Po wybraniu komponentów wizyjnych systemu klientowi przedstawiana jest oferta. Obejmuje ona możliwości wykonalności początkowych założeń, a także obejmuje szczegóły konstrukcji systemu, w tym, wspomniane już, przewidywane komponenty. Może zaistnieć taka sytuacja, iż testy wykażą niemożność spełnienia niektórych wymagań, takich jak np. prędkość, dokładność, dlatego też ważne jest sprecyzowanie w ofercie dokładnych właściwości systemu wizyjnego. Jeśli klient zaakceptuje przedstawione warunki projektu i kosztorys, przechodzimy do kolejnego kroku integracji, jakim jest konstrukcja końcowego systemu.

integracja-systemu-wizyjnego-to-wynik-pracy-automatykow-mechanikow-oraz-programistow
Integracja systemu wizyjnego to wynik ogromu pracy automatyków, mechaników oraz programistów. Prawidłowo dokonana integracja jest inwestycją na lata.

Integracje systemów wizyjnych mogą być przeprowadzane na już istniejących maszynach klienta, jak również na nowo zaprojektowanych stanowiskach. W związku z tym konstrukcja systemu wymaga także zaprojektowania odpowiednich części mechanicznych, bądź też użycia gotowych uchwytów, jeśli pozwala na to konstrukcja. Podczas projektowania zespołu trzeba zwrócić uwagę na takie aspekty, jak odpowiednie zamocowanie wszystkich komponentów czy też zabezpieczenie ich przed niekorzystnymi warunkami, jakie występują w docelowym miejscu pracy. W tym czasie, zespół programistów tworzy oprogramowanie, zajmując się przy tym zarówno optymalizacją algorytmów, jak również HMI. Im bardziej skomplikowana aplikacja wizyjna, tym większe zalety płyną z przystępnego interfejsu użytkownika, który będą w stanie obsłużyć także osoby niewykwalifikowane. Po ukończeniu prac mechanicznych i programistycznych system jest gotowy do wdrożenia.

Po wcześniejszym umówieniu się na konkretną datę, zespół integratorów dokonuje montażu systemu u klienta. Dokonywana jest instalacja oraz uruchomienie aplikacji. Jeśli wszystko działa, możemy uznać daną integrację systemu wizyjnego za udaną! Po uruchomieniu systemu zazwyczaj następuje jeszcze krótkie szkolenie personelu co do obsługi oraz serwisu. Choć sam proces integracji zakończył się, każda rzetelna firma obejmuje opieką swoje rozwiązania. Tak samo firma AVICON podejmuje się zarówno opieki serwisowej swoich systemów, a także ich dalszej rozbudowy, jeśli wymagania klientów ulegną zmianie. Zdalny dostęp do naszych stanowisk umożliwia nam zmianę konfiguracji, a także dokonywanie aktualizacji oprogramowania na odległość, dzięki czemu możemy udzielić serwisu już w kilka minut!

Choć słowo integracja, czy to w informatyce czy też w wizji maszynowej, oznacza to samo, to jednak jej przebieg jest inny. Każdy z etapów konstrukcji systemu jest równie ważny – zapoznanie się z wymaganiami klienta pozwala na dokładne zaplanowanie pracy, a odpowiednie zaprojektowanie podzespołów gwarantuje długą i niezawodną pracę. Za każdą dobrze przeprowadzoną integracją systemu wizyjnego stoi ogrom pracy mechaników, automatyków oraz programistów. AVICON to firma której rozwiązania pracują od wielu lat na liniach produkcyjnych zarówno w Polsce jak i za granicą, dzięki ambitnemu zespołowi oraz współpracy z czołowymi światowymi dostawcami komponentów wizyjnych podejmujemy się nawet najbardziej wymagających zagadnień z zakresów wizji maszynowej. Sprawnie przeprowadzona integracja to zadowolony klient.